EXTERNÉ ŠTÚDIUM

Potvrdenie_o_zdravotnej_sposobilosti_ziaka.docx

Oznamujeme všetkým záujemcom o diaľkové pomaturitné kvalifikačné štúdium v študijnom odbore 7649 N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, že v šk. roku 2024/2025 otvárame 1 triedu s počtom žiakov 31.

Prihlášku je možné podať elektronicky i v printovej forme do konca mája 2024.

Uprednostňujeme elektronickú formu.

Elektronická prihláška sa nachádza na webovej stránke školy vľavo v sekcii Prihláška.

V deň konania talentových prijímacích skúšok bude potrebné odovzdať kópiu maturitného vysvedčenia (neoverenú) a potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti (pripájame v prílohe - na začiatku oznamu).

Termín konania prijímacích skúšok je posledný júnový týždeň.

Štúdium je bezplatné.

Štúdium pozostáva z teoretickej výučby a odbornej praxe.

Teoretická výučba sa koná spravidla každý 2. piatok od 14.00 do 18.30 hod.

V 1. ročníku je priebežná odborná prax realizovaná v MŠ spravidla raz za 2 týždne v dopoludňajších hodinách.

V 2. ročníku je priebežná odborná prax realizovaná v ŠKD, v popoludňajších hodinách.

Súvislá odborná prax je v 1. ročníku realizovaná v MŠ 3 týždne; v 2. ročníku v ŠKD v rozsahu 2 týždne.

Pripájame kritériá prijímania:

Stredná odborná škola pedagogická  sv. Andreja-Svorada a Benedikta

Ul. 1. mája 7,   911 01 Trenčín

Kritériá pre prijímanie žiakov do 1. ročníka na študijný odbor 7649 N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo

/dvojročné diaľkové pomaturitné kvalifikačné štúdium/

pre školský rok 2024/2025

Riaditeľka Strednej odbornej školy pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta v Trenčíne na základe  rozhodnutia ministra  školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v zmysle  zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov  po prerokovaní v pedagogickej rade školy dňa: 25. 01. 2024 a v rade školy 25. 01.2024 určuje tieto kritériá pre prijímanie uchádzačov na štúdium:

Uchádzači  budú sú prijímaní na základe overovania špeciálnych hudobných, výtvarných, jazykových a pohybových schopností a zručností alebo nadania (talentová skúška).

V šk. roku 2024/2025 otvárame 1 triedu pre odbor 7649N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo (dvojročné diaľkové pomaturitné kvalifikačné štúdium) s počtom žiakov 30.

PREZENČNÉ OVEROVANIE

Prijímacia skúška pozostáva z  overenia špeciálnych schopností a zručnosti (hudobná, výtvarná, telesná, jazyková výchova)

a)  Jazyková výchova (JV)                                                                                   max. 30 bodov

Prednes umeleckého textu (poézia alebo próza): 15 bodov

• Prednes textu  spamäti (max. 3. min. ), text musí zodpovedať veku recitátora......5 b
  • Dodržiavanie správnej výslovnosti, čistota reči, artikulácia (výslovnosť sykaviek. račkovanie).....5 b
  • Prozodické vlastnosti reči (práca s hlasom, melódia reči, tempo, dôraz, pauza, rytmus)....5 b

Interpretácia a čítanie umeleckého textu: 15 bodov

•  Porozumenie prečítanému textu (určenie postáv, zápletka, ponaučenie), komunikačné   a jazykové schopnosti a zručnosti, kultúra reči......5 b
  • Dodržiavanie správnej výslovnosti, čistota reči, artikulácia.....5 b

b) Telesná výchova (TEV)                                                                               max. 30 bodov

• úroveň pohybových schopností:

člnkový  beh 4x10 m

skok do diaľky z miesta odrazom znožmo

• testovanie pohybových zručností:

akrobatická zostava (kotúľ vpred, obrat 180°, kotúľ vzad,  kotúľ letmo vpred, obrat 180°)

športové hry -  basketbal,

herná činnosť jednotlivca (dribling, streľba na kôš jednou rukou sponad hlavy z miesta)

Je potrebné si  priniesť  so sebou telocvičný úbor a obuv.

c)  Výtvarná výchova (VYV) - na zákl. praktickej činnosti sa hodnotí:        max. 30 bodov

• spracovanie vybranej témy,  originalita, vlastný výraz, kompozícia, farebné riešenie

Žiaci si so sebou prinesú štetce (okrúhly, plochý), temperové a vodové farby, nádobku na vodu, uhlík, handričku, gumu, ceruzu.

d) Hudobná výchova (HUV)                                                                          max. 30 bodov

• prednes 2 piesní  (výber z pripraveného zoznamu piatich ľudových piesní, zistenie hlasového rozsahu),
  • preverenie hudobného sluchu, hudobnej predstavivosti, zmyslu pre rytmus, rytmické cítenie (sluchové, intonačné a rytmické úlohy).

Žiak nemusí ovládať hru na hudobný nástroj.

CELKOVÝ SÚČET                                                                                        max 120 bodov

Podmienkou úspešného vykonania prijímacej skúšky je získať minimálne 60 zo 120 bodov, pričom uchádzač musí získať minimálne po 15 bodov aspoň z troch zložiek výchovy (HUV, VYV, JV, TEV).

Za neúspešné vykonanie prijímacej skúšky sa pokladá, ak uchádzač  získal celkový počet nižší ako 60 bodov.

V prípade rovnosti bodov rozhoduje o poradí:

a. vyšší počet bodov získaných z JV pri talentových skúškach

b. vyšší počet bodov získaných z HUV pri talentových skúškach

c. vyšší počet bodov získaných z VYV pri talentových skúškach

d. vyšší lepší priemer na maturitnom vysvedčení

e. počet bodov získaných z TEV pri talentových skúškach

Podmienkou prijatia je:

• úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie ukončené maturitnou skúškou,
  • úspešné vykonanie prijímacej skúšky,
  • celkový dobrý zdravotný stav.
  • nemôžu byť prijatí uchádzači, ktorí majú nekorigovateľné poruchy reči, poruchy správania, trpia poruchami farbocitu a uchádzači  oslobodení od telesnej výchovy .
  • písomný súhlas s katolíckym výchovným programom SOŠ pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta  v Trenčíne.

V Trenčíne  26. 01. 2024                                                                                                                                                Ing. Hana Hulínová