Rada školy

Členovia rady školy

Rada školy pri Strednej odbornej škole pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta, Ul. 1. mája 7, 91101 Trenčín.

Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve vstúpil zásadným spôsobom aj do systému samosprávnych orgánov v školstve tým, že ich definoval, stanovil poslanie , obsah i rozsah ich právomocí.

Jedným z článkov školskej samosprávy je aj rada školy, ktorá má v našej škole dôležité a nezastupiteľné postavenie. Rada školy presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických i nepedagogických zamestnancov v oblasti výchovy a  vzdelávania.

Plní funkciu verejnej kontroly, posudzuje a vyjadruje sa k činnosti školy. Rada školy sa skladá z 11 členov, ktorí sú do rady zvolení v súlade so zákonom č.596/2003 o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Členmi rady školy sú 2 zvolení zástupcovia pedagogických zamestnancov, jeden zvolený zástupca ostatných zamestnancov, traja zvolení zástupcovia rodičov, štyria delegovaní zástupcovia zriaďovateľa a jeden zvolený zástupca žiakov. Spoločné zasadnutia rady školy s vedením školy sa uskutočňuje podľa plánu vypracovaného a schváleného Radou školy pri Strednej odbornej škole pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta. Neoddeliteľnou súčasťou je i štatút rady školy, ktorý vypracováva poverený člen rady školy. Medzi najdôležitejšie činnosti rady školy patria:

• schválenie plánu výkonov na nasledujúci školský rok;
  • schvaľovanie hodnotiacej správy SOŠ pedagogickej za príslušný školský rok;
  • prerokovanie školského vzdelávacieho programu školy;
  • kontrola hospodárenia školy;
  • kontrola výchovno-vzdelávacieho procesu;
  • voľba riaditeľa školy.

Hlavnou úlohou rady školy je pomáhať škole, aby prekonávala všetky problémy, ktoré sa v priebehu školského roka vyskytnú.

Clenovia_rady_skoly.docx