Maturita

7649 M učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo – denná forma štúdia

Štúdium v SOŠ pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta je ukončené maturitnou skúškou, ktorú tvorí písomná, praktická a ústna časť.

Maturitná skúška zo slovenského jazyka a literatúry a cudzieho jazyka pozostáva z externej a internej časti.

Teoretická a praktická časť odbornej zložky je súbor odborných vyučovacích predmetov podľa vzdelávacieho programu študijného odboru školy.Teoretická časť odbornej zložky (TČOZ) maturitnej skúšky a praktická časť odbornej zložky (PČOZ) maturitnej skúšky pozostáva len z časti internej.

Organizáciu maturitnej skúšky upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole.

Ústna forma internej časti maturitnej skúšky (ÚFIČ)

03. jún - 07. jún 2024

Ústna forma internej časti maturitnej skúšky (ÚFIČ) je realizovaná:

• zo slovenského jazyka a literatúry
  • cudzieho jazyka (anglický jazyk)
  • z teoretickej časti odbornej zložky (TČOZ)

Cieľom TČOZ je preverenie vedomostí a zručností v rozsahu učiva odborných vyučovacích predmetov určených vzdelávacími štandardmi – z predmetov pedagogika, špeciálna pedagogika, psychológia, biológia, starostlivosť o zdravie MLJ, MHU, MTN, MVR, TDA, MRM.

Praktická časť odbornej zložky (PČOZ MS)

15. apríl - 18. apríl 2024

V PČOZ MS - sa overujú praktické zručnosti a dosiahnuté schopnosti a kompetencie žiaka v súbore odborných vyučovacích predmetov podľa príslušného vzdelávacieho programu študijného odboru strednej odbornej školy. Pri riešení praktických odborných úloh sa overuje samostatná orientácia v odbornej terminológii a odbornej literatúre, používanie a aplikovanie získaných poznatkov, samostatná praktická realizácia a organizácia prípravy na edukačné činnosti v MŠ a ŠKD, zhotovenie a využitie rôznorodých pomôcok, využitie vlastného metodického zásobníka z priebežnej alebo súvislej praxe.

Okruhy tém sú navrhnuté predmetovými komisiami a sú schválené riaditeľkou školy. Cieľom maturitnej skúšky v PČOZ je praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy. Žiaci si žrebujú tému z MLJ, MHU, MTN, MVR, TDA, MRM v dostatočnom časovom predstihu na jej realizáciu, pred vykonaním PČOZ. Pod číslom témy sú konkrétne úlohy. PČOZ prebieha v príslušnej učebni, ktorou je spravidla trieda MŠ alebo ŠKD, pred deťmi z cvičných MŠ a ŠKD.

Predmetovú maturitnú komisiu tvorí predseda a skúšajúci učitelia odborných predmetov v príslušnom študijnom odbore.

Pri výslednom hodnotení sa zohľadňujú kritériá:

• formálna a obsahová stránka prípravy;
  • úroveň komunikačných zručností;
  • samostatné prevedenie výstupu;
  • vzťah k žiakom;
  • odborná stránka rozboru;
  • vlastná obhajoba;
  • splnenie jednotlivých štandardov;
  • úroveň a využitie vhodných – veku primeraných pomôcok.

Externá časť maturitnej skúšky a písomná forma internej časti maturitnej skúšky (EČ a PFIČ MS)

12. marec - 13. marec 2024

Základné informácie k maturite (pdf)
Špecifikácia testov EČ a PFIČ MS - vyučovací jazyk (pdf)

Špecifikácia testov EČ a PFIČ MS - cudzí jazyk - B1 (pdf)
Špecifikácia testov EČ a PFIČ MS - cudzí jazyk - B2 (pdf)

MATURITA 2024 – pokyny a informácie pre žiakov (pdf)

Pokyny na vyplňovanie odpoveďových hárkov k testu EČ MS (pdf)

Ďalšie informáciie k maturite - www.nivam.sk

7649 N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo – externá forma štúdia

Štúdium je ukončené odbornou zložkou maturitnej skúšky, ktorá pozostáva z teoretickej časti (TČOZ MS) a praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky (PČOZ MS)

Cieľom odbornej zložky maturitnej skúšky je overenie vedomostí a zručností v rozsahu učiva odborných vyučovacích predmetov určených vzdelávacími štandardmi.

Teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky: 03. jún - 04. jún 2024

Pozostáva z ústnej odpovede žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou. Žiak si „vyberá“ jednu zo schválených tém – z predmetov pedagogika, špeciálna pedagogika, psychológia, biológia, starostlivosť o zdravie MLJ, MHU, MTN, MVR, TDA, MRM.. Ústna odpoveď je verejná a je hodnotená známkou.

Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky: 15. jún - 16. jún 2024

V praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky (PČOZ MS) sa overujú zručnosti a schopnosti žiaka v súbore odborných vyučovacích predmetov podľa príslušného vzdelávacieho programu študijného odboru strednej odbornej školy.

PČOZ MS v pomaturitnom kvalifikačnom štúdiu pre absolventov stredných škôl v SOŠ pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta, je realizovaná formou obhajoby vlastného projektu. Vopred pripravený projekt žiak zrealizuje vo vybranom školskom alebo predškolskom zariadení (MŠ, ŠKD) a následne pred maturitnou komisiou obháji.  Pri písaní písomnej časti žiak vychádza z pokynov k PČOZ.