Tvorivá dramatika je vyučovací predmet, ktorý v našej škole absolvujú žiaci 4. ročníka. Môžeme ho charakterizovať ako učenie priamym prežívaním, získavaním životných skúseností spoločným riešením problémov nielen intelektom, ale aj intuíciou a emóciami. Je to systém hier a cvičení zameraných na komplexný rozvoj osobnosti; tvorivý proces v skupine, v ktorom sa jednotlivec konaním učí rozumieť sebe i druhým a učí sa prostredníctvom zážitku.
Využívanie metód tvorivej dramatiky na vyučovaní má zmysel preto, lebo rozvíjajú osobnosť dieťaťa ako jedinečnú bytosť. Pomáhajú formovať schopnosti a zručností, ktoré sa dajú využívať okrem dramatických činností aj v iných oblastiach ľudskej aktivity.
Nadobudnuté teoretické poznatky na vyučovacích hodinách tvorivej dramatiky žiaci uplatňujú i v praktickej oblasti. V rámci tematického celku Bábkové divadlo dievčatá. 4. UA a 4. UB vyrobili rôzne druhy bábok, ktoré si Vám dovoľujeme predstaviť.
Žiačky školy, členky školského parlamentu, Katarína Čierna (2. UA) a Kristína Šagátová (3. UB) sa v dňoch 19.–21. marca 2024 zúčastnili na IV. stretnutí Parlamentu detí a mládeže, pod záštitou komisára pre deti a mládež MUDr. Jozefa Miklošku, ktorý sa tento rok konal v Častej-Papierničke.
Účastníci prediskutovávali problémy a otázky školstva, zaoberali sa šikanou, čo-to si vypočuli o kultúre a zvykoch na Ukrajine, o začlenení ukrajinských detí do inklúzie. Následne svoje návrhy na zlepšenie a posun vecí, prezentovali pred štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, pánom Slavomírom Partilom. Prítomných svojimi vstupmi a príspevkami o simulácii školských dialógov obohatili aj známe osobnosti z oblasti kultúry, pani Katarína Brychtová a pán Roman Pomajbo. Naše dievčatá boli z celkovej atmosféry a organizácie dní veľmi nadšené. Uvítali aj rôzne workschopy a diskusie v skupinách, športové aktivity a kvalitný večerný program. Prínosom bola aj praktická časť, zameraná na rozvoj komunikačných zručností.
V tento deň sI na celom svete pripomíname Deň učiteľov na počesť narodenia Jána Amosa Komenského - učiteľa národov. Tento rok je v tento deň aj Zelený štvrtok💚(štvrtok Svätého týždňa). Symbolicky nám tak prepojil Ježiša ako toho najväčieho učiteľa všetkých čias. Aj v našej škole máme taktiež skvelých učiteľov, z ktorých sa s istotou nejeden z nich stal pre vás, milí žiaci, vaším učiteľom národov a učiteľom vášho srdca🩷.
Zástupcovia školského parlamentu pripravili nástenku s obálkami, do ktorej žiaci mohli vložiť odkazy pre našich učiteľov💌. Slová často potešia viac ako dary...
V mene pedagógov úprimne ďakujeme.
K plhodnotnému prežitiu pôstneho obdobia a prípravy na udalosti Veľkej noci patrí aj modlitba krížovej cesty, ktorá je príležitosťou na spoločné stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia.
Školskú krížovú cestu s našim pánom kaplánom ThLic. Pavlom Trgom, žiakmi, učiteľmi a zamestnancami SOŠ pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta, sme uskutočnili v stredu 27.03. 2024 v Kostole Notre Dame.
Dievčatá a chlapci sa podieľali nielen na nesení kríža, hudobnom sprievode, jednotlivé zastavenia boli rozdelené medzi nich a každý z prítomných mal možnosť pripodobniť sa trpiacemu Kristovi a bližšie si uvedomiť jeho krvavú obetu za nás na kríži.
Slová vďaky si zaslúžia všetci, ktorí sa postarali o dôstojný priebeh tejto modlitby.
Celoslovenská kampaň Deň počatého dieťaťa, ktorú vyhlasuje Fórum života, upriamuje pozornosť na zázrak života a jeho ochranu od počatia a prebieha každoročne v týždni, v ktorom je 25. marec. Nosnou myšlienkou je téma: Práva nenarodených pretavená v motte: Neviditeľný začiatok, viditeľné práva. Symbolom kampane je biela stužka. Jej pripnutím na oblečení, vyjadrujeme pozitívny postoj k životu. Aj my sme sa na vyučovacích hodinách tejto téme venovali a možno aj prostredníctvom takejto osvety, môžeme šíriť úctu ku každému dieťaťu od počatia, ale aj zdvihnúť verejne hlas na ich obranu, šíriť argumenty v prospech ochrany detí a dať možnosť verejne prejaviť postoj za život.
V sobotu 23. marca 2024 našu školu v celoslovenskom kole súťaže v recitácii kresťanskej poézie a prózy "... A slovo bolo u Boha ...", ktorá sa koná v Bratislave, v Spojenej škole Svätej Rodiny, reprezentujú víťazky krajského kola, Kristína Baginová a Natália Kobidová.
Držíme palce, dievčence.🙏❤️
21. marca 2024 sa v Soblahove konalo Dekanátne kolo už 22. ročníka Biblickej olympiády. Spoločnou témou, ktorá sa prelína všetkým knihami je vytrvať vo viere. Knihy na tento rok, z ktorých sa žiaci pripravovali a čerpali, boli Starý zákon: GENEZIS 12 - 36, DANIEL 1 - 6 a 13, ŽALM 27. Z Nového zákona: Evanjelium podľa Jána.
SOŠ pedagogickú sv. Andreja-Svorada a Benedikta, pod vedením p. uč. Mgr. Kubalovej, reprezentovali žiačky Karolína Cibiková (1. UB), Veronika Králová (2. UB) a Soňa Kardorová (1. UB), ktoré obsadili krásne 2. miesto.
Dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.
V dňoch 12. marca - 13. marca 2024 prebieha externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky:
12. marec 2024 (utorok) - slovenský jazyka a literatúra
13. marec 2024 (streda) - anglický jazyk
Myslíme na našich maturantov a prosíme o dary Ducha Svätého, aby túto skúšku zvládli s pokojom a v dôvere, čo najlepšie.
Praktické vyučovanie v Strednej odbornej škole pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta, je realizované formou odbornej praxe. (priebežnej alebo súvislej) Jej cieľom je poskytnúť žiakom možnosť komplexného poznania pedagogickej práce učiteľa v školských a predškolských zariadeniach; a príležitosť uplatnenia jeho vedomostí a zručností pri riešení konkrétnych edukačných situácií pri výučbe i mimo nej. Žiaci sa počas nej učia zvládať úlohy blízke požiadavkám reálneho učiteľského úväzku, vrátane mimovýučbových aktivít. Samostatne, ale za prítomnosti cvičného učiteľa a učiteľa praxe a pod jeho odborným vedením projektujú, realizujú a reflektujú svoje edukačné pôsobenie v triedach, do ktorých sú pridelení. Majú možnosť vidieť výsledky svojej práce a hľadať rôzne iné varianty svojich postupov. Vytvárajú si základy vlastného poňatia výučby. Zverené aktivity cvičného učiteľa plnia v primeranom rozsahu a zúčastňujú sa na ďalších akciách, ktoré sa v škole v čase ich praxe konajú a súvisia s edukačnou činnosťou školy. Žiaci sú v školskom zariadení spravidla v plnom rozsahu, tak ako ich cvičný učiteľ.
Žiaci v procese praxe kultivujú svoje:
- tvoriť krátkodobé projekty výučby,
- pracovať so školským vzdelávacím programom,
- vymedziť cieľ ako nástroj riadenia výučby,
- tvoriť a vyberať adekvátne učebné úlohy,
- vyberať efektívne postupy učenia sa detí v celej skupine i v skupinách malých,
- vhodne organizovať podmienky pre učenie sa detí,
- zabezpečiť výučbu vhodným didaktickým materiálom...
Tie sa prejavujú ako zručnosti v priamom kontakte s deťmi. Učia sa pripraviť a realizovať učebné činnosti, ktoré umožnia deťom sociálny kontakt a vlastné učenie sa, Nadobúdajú zručnosť zvládnuť organizáciu a riadenie individuálnej, skupinovej a frontálnej práce detí. Učia sa ako inštrukciami zapojiť do aktívnej činnosti celú skupinu, dvojice a skupiny detí. Zisťujú. ako čo najčastejšie zaistiť vnútornú motiváciu detí prostredníctvom možností aktívneho učenia sa. Sledujú, ako umožňovať deťom sociálny kontakt pre zámerný nácvik sociálnych zručností, prostredníctvom aktivít tvorivej dramatiky, kooperatívneho učenia, učebných hier. Dozvedajú sa, ako sa riešia konfliktné situácie, nadobúdajú zručnosť ovplyvňovať pozitívnu klímu v triede...
Žiaci sú vedení k postupnému rozvoju reflexívnych spôsobilostí, učia sa v určitých situáciách zhodnotiť samého seba, klásť si otázky na zrekapitulovanie skúmanej situácie a nájsť uspokojivé postupy pre jej riešenie v budúcnosti...
„Maľovanie je poézia, ktorá je videná, ale nepočutá a poézia je maliarstvo, ktoré je počuté, ale nevidené.“
V tomto duchu sa nieslo aj školské kolo Hviezdoslavovho Kubína, ktoré sa uskutočnilo v utorok 05.03. 2024.
V kategórii poézia sa na 1. mieste umiestnila Viktória Takšonyová (4.UB), na 2. mieste Natália Kobidová (1.UA) a 3. miesto obsadila Alica Laurincová (4.UB).
V kategórii próza na 1. mieste skončila Terézia Opatovská (1.UA), na 2. mieste Johana Imrišková (2.UB) a na 3. mieste Vanesa Križanová (1.UA).
Všetkým recitátorom ďakujeme za účasť a želáme veľa ďalších úspechov.
V utorok 26. februára 2024 už po druhýkrát našu školu navštívili príslušníci Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne. Formou prezentácie na tému: „Beseda s príslušníkom policajného zboru – Prevencia kriminality mládeže – nestaň sa páchateľom“, oboznámili žiakov so základmi trestnej zodpovednosti mladistvých.
Vysvetlili pojmy: maloletý delikvent, mladistvý páchateľ, trestný čin, prečin, drogy – ich prechovávanie a obchodovanie s nimi, šikana, lúpež, napadnutie. Prednáška žiakov veľmi zaujala, bola dopĺňaná príbehmi zo života, ktoré boli zaujímavé a na profesionálnej úrovni. Dozvedeli sa veľa zaujímavého nielen o ich práci, ale vnikli aj do podstaty zákonov. Ďakujeme za ich ochotu prísť medzi nás a odpovedať na zvedavé otázky.
„Kiež by sa všetci žiaci s pomocou dramatickej výchovy stali umelcami...
...umelcami svojej vlastnej úspešnej školskej dochádzky!“ (Joël Maireau)
Žiaci školy v rámci učebného plánu absolvujú predmet Tvorivá dramatika. E. Machková (1992) – označuje tvorivú dramatiku predovšetkým ako umeleckú výchovu, ktorá môže priniesť deťom radosť, obohatiť ich o vlastné zážitky, navodiť uvoľnenie, sprostredkovať nové poznatky a skúsenosti v oblasti osobnostného a sociálneho rozvoja dieťaťa. Umožňuje osvojiť si modelovo a prakticky sociálne roly, rozvíjať aktivitu, schopnosť komunikácie, návyky, potreby, tvorivosť.
Žiačky triedy 4. UB pod vedením PaedDr. Jany Orieškovej, nacvičili divadielko O Guľkovi Bombuľkovi, ktorého autorkou je M. Ďuríčková. Škôlkari v ZŠ sv. Andreja-Svorada a Benedikta, zhliadli nádherne spracované predstavenie, v ktorom mali možnosť vidieť, že hlavný hrdina je vlastne klbko vlny. Ako sa narodil?
Zmotala ho stará mama zo starej pletenej rukavice. Guľko však ušiel na dvor, kde bývali rôzne domáce zvieratká. Stretol tam sliepku, psa, kohúta, holuba, kačku. mačku aj vrabca a hneď sa s nimi skamarátil. Zažili na dvore spolu veľa zábavy, ale aj strachu...
Nadšení škôlkari našich amatérskych hercov odmenili veľkým potleskom. ŽIačky SOŠ pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta, v materskej škole minulý školský rok absolvovali priebežnú pedagogickú prax a tento rok do MŠ zavítali už nie ako praktikantky, ale herečky.
V ZŠ Veľkomoravská, zase detičkám z ŠKD zahrali divadielko autorky Marianny Grznárovej: Maťko a Kubko. Klubári s nadšením a veľkým záujmom sledovali príbeh o dvoch valachoch, čo na salaši ovce pásli a pritom aj búrku napásli, s medveďom sa skamarátili, učili kukučku kukať a vílu ovečky dojiť...
Ďakujeme dievčatám za ich nasadenie, skvelé divadelné výkony, ochotu urobiť niečo naviac a potešiť deti.
Popolcová streda (latinsky dies cinerum alebo feria quarta cinerum) je v rímskokatolíckom liturgickom kalendári prvý deň pôstneho obdobia. Tento deň pripomína pripomienku vlastnej konečnosti a cieľa či smerovania vlastného života, vyznačuje sa teda pokáním.
Názov Popolcová streda je odvodený od popola, ktorým sa v tento deň počas bohoslužby značia čelá veriacich krížom na znak pokánia pred Bohom, pričom kňaz hovorí jednu z dvoch formuliek: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš“ alebo „Kajajte sa a verte v Evanjelium“. Popol symbolizuje pominuteľnosť, kríž večný život.
Dnes sme aj my, v Kostole Notre Dame, slávili svätú omšu, počas ktorej sme v modlitbe mysleli aj na to, aby sme Pôstne obdobie využili v plnosti a dobrej príprave. Pretože s tým úzko súvisí prežitie Veľkej noci. Ak zanedbáme pôstnu prípravu, prežívanie Veľkej noci bude plytšie. Nepremárnime tento čas milosti!
V utorok 13.02. 2024 posledný deň pred popolcovou stredou, sme si pripomenuli fašiangové zvyky a spríjemnili dopoludnie veselou zábavou. Žiačky školy oblečené v pestrých krojoch, hudbou a spevom dávali na známosť, že Fašiangy – obdobie veselenia a hodovania sú v plnom prúde.
Po tradične veselom fašiangovom období nastáva čas útlmu, čiže pôstu. Ten začína na Popolcovú stredu od polnoci, 40 dní pred Veľkou nocou (bez nedieľ). Tohto roku je to 14. februára 2024. Pôst potrvá až do Veľkej noci, ktorá začína Veľkým piatkom 29. marca 2024.
Aj ty rozmýšľaš, aké predsavzatie si dať tento pôstny čas?
Zaujímavý tip ponúka v jednej zo svojich kníh francúzsky kňaz Jacques Philippe: „Ak sa pýtate, aké pokánie robiť v najbližšom Pôstnom období, hovorím vám: Pokúste sa byť radostní, spokojní a neustále ďakovať Bohu; nič vám neurobí lepšie.“
Všetkým prajeme milostipný a požehnaný pôstny čas!
Prvý februárový týždeň bol pre žiakov 1. ročníkov (1. UA a 1. UB) a časť žiakov 3. UB mimoriadne akčný. Práve táto skupina absolvovala lyžiarsky výcvikový kurz v stredisku Skalka pri Kremnici, ktoré sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch neďaleko stredovekého kráľovského banského mesta Kremnica. Ubytovaní boli v horskej chate Minciar, ktorá sa nachádza priamo v stredisku v nadmorskej výške 1252 m.
Opäť sa potvrdilo, že športové aktivity v prostredí hôr sú tým najlepším prostriedkom na rozvoj nielen fyzického, ale najmä duševného zdravia. Organizovanie kurzu v tomto termíne spájalo obavy s tým, či bude dostatok snehu na svahoch alebo v akom rozsahu spustia lyžiarske vleky.
Ukázalo sa, že obavy boli zbytočné, nakoľko veľkým prekvapením boli takmer prázdne svahy a plynulé prevádzky vlekov. Práve tieto benefity výrazne pomohli aj úplným začiatočníkom - lyžiarom zvládnuť základné lyžiarske zručnosti bez problémov. Až na veterné počasie a mierny dážď, boli podmienky na lyžovanie či prechádzky ako-tak vyhovujúce.
Veríme, že pre našich prvákov a tretiakov to bol nielen užitočný, ale aj zábavný čas strávený so svojimi lyžiarskymi inštruktormi a spolužiakmi.
Žiaci 1. UA, 1. UB a 3. UB sa v utorok 5. februára 2024 zúčastnili na podnetnej prednáške Intervenčného centra LUNA, n.o, v ktorej sa veľa dozvedeli o pomoci pre osoby ohrozené násilím. Odborníčky z centra im pútavou a vhodnou formou vysvetlili, že každý z nás má právo na život bez násilia. Dozvedeli sa, čo je intervenčné centrum, aká je jeho úloha a poslanie, čo pre osoby ohrozené násilím jeho pracovníci môžu urobiť a akou formou im pomôcť. Žiačky živo diskutovali a veľa sa pýtali. Zaujímalo ich, kto je obeťou trestného činu, kto je považovaný za obeť domáceho násilia, aké má práva osobitne zraniteľná osoba... Boli im poskytnuté dôležité kontakty a telefónne čísla. Sme radi, že dievčatám venovali svoj čas a poskytli užitočné rady a informácie.
Žiaci 3. UA triedy sa zúčastnili na besede Nadácie Kvapky Nádeje, ktorí organizujú kampaň ,,Dobrák od kosti'', zameranú na podporu Národného registra darcov kostnej drene SR. Cieľom tejto kampane je osloviť širokú verejnosť a motivovať nových darcov na registráciu v Národnom registri darcov kostnej drene a výrazne tak rozšíriť darcovskú základňu a tým aj pravdepodobnosť nájdenia vhodných darcov kostnej drene na Slovensku. Dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií, ako napríklad, kto všetko a v akom najskoršom veku sa môže registrovať, aký musí byť jeho zdravotný stav a pod. Na prednáške boli prítomným vyvrátené rôzne mýty o darcovstve krvotvorných buniek a prednášajúci zverejnili pre žiakov užitočné linky a odkazy, ktoré si dovoľujeme poskytnúť aj vám.
Vo štvrtok 01. 02. 2024 sa v Novom Meste nad Váhom uskutočnilo krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Žiačka Anna Ďuranová, zo IV. UA bola napriek silnej konkurencii veľmi úspešná. Dosiahla vynikajúce výsledky tak v teste, ako i tvorbe textu aj rečníckom prejave. Z počtu 19 súťažiacich sa v kategórii A umiestnila na krásnom – 7. mieste.
Aničke srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov pri maturitnej skúške a v štúdiu na zvolenej vysokej škole.
Mesiace január a február sú spojené s organizovaním zábav, plesov a bálov. Tradične sa do týchto aktivít zapájame aj my, v škole.
V piatok 2. februára 2024 šikovné žiačky 3.UA a 3.UB zorganizovali „Študentský ples - MET GALA NIGHT".
Viac ako 115 súčasných, ale aj bývalých žiakov školy sa spolu so svojimi pedagógmi výborne zabávalo do skorých ranných hodín.
Dievčatá predviedli nádherné róby a chlapci boli na nepoznanie v oblekoch s motýlikmi na krku. Počas celého večera panovala vynikajúca atmosféra a zábava. Videli sme nádherné tanečné a spevácke vystúpenia. Prítomných zaujal Kahoot kvíz či súťaž v Just dance. Nechýbala bohatá tombola a súťaž o najoriginálnejšiu róbu.
Všetkým, ktorí sa prišli zabaviť, ale hlavne organizátorom, ktorí celý večer skvelo pripravili a následne i upratali priestory, patrí veľké poďakovanie.👌❤️