Odborná prax - praktické vyučovanie

Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou štúdia v Strednej odbornej škole pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta, je praktické vyučovanie, ktoré je vykonávané formou odbornej praxe.

Praktické vyučovanie:

• prispieva k rozvoju špecifických profesijných zručností budúcich učiteliek materských škôl a vychovávateliek v školských kluboch detí (senzomotorických, dramatických, hudobných i výtvarných);
  • zameriava sa na rozvíjanie zručností pedagogickej a sociálnej komunikácie, schopnosti organizovať a viesť rôznorodé, zaujímavé (kreatívne) a podnetné aktivity, zodpovedajúce vekovým a individuálnym schopnostiam a potrebám detí.
  • taktiež venuje pozornosť prehlbovaniu schopností vzťahujúcich sa k sebareflexii a sebahodnoteniu  žiakov.
  • orientuje sa na rozvoj osobnostných vlastností žiakov, ktoré sú nevyhnutné pre zvolenú profesiu (sebaovládanie, empatia, zodpovednosť, trpezlivosť, samostatnosť, dôslednosť, takt, tolerancia a pod.)

Študenti v rámci odbornej pedagogickej praxe navštevujú a pod vedením erudovaných pedagógov (učiteľov odbornej praxe) postupne aj pracujú v nasledovných zariadeniach:

Materská škola sv. Andreja-Svorada a Benedikta, 91101 Trenčín

Materská škola Šafárikova 11, 911 08 Trenčín - Sídlisko Juh

Materská škola M. Turkovej 1727/5, 911 01 Trenčín

Materská škola Opatovská 654/39, 911 01 Trenčín

Súkromná materská škola 2M, Záhumenská 7, 911 01 Trenčín

Základná škola, Veľkomoravská 12, Trenčín - Školský klub detí

Základná škola, Kubranská 80, 911 01 Trenčín - Školský klub detí

Základná škola sv. Andreja-Svorada a Benedikta, Braneckého 4, 91101 Trenčín - Školský klub detí

Pedagogická prax je organizačne členená na priebežnú a súvislú.

Priebežná pedagogická prax:

uskutočňuje sa pravidelne v 3. a 4. ročníku, podľa schváleného rozvrhu hodín, v cvičných zariadeniach (materské školy a školské kluby detí) v meste Trenčín, s ktorými má škola uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania, každý týždeň v stanovený deň. Jej súčasťou sú náčuvy aj vlastné výstupy žiakov.

Každý týždeň sa žiaci pod vedením učiteľa odbornej praxe snažia starostlivo a zodpovedne na prax pripraviť, aby deťom poskytli plnohodnotnú predprimárnu výchovu a vzdelávanie. Snažia sa pochopiť detský svet plný hier, pesničiek, mnohých radostí, ale niekedy tiež detských problémov a „starostí“. A deti? Tie sa každý týždeň na našich žiakov znovu a znovu tešia.

Súvislá pedagogická prax:

je realizovaná individuálnou formou v rozsahu 10 pracovných dní, 60 hodín (pracovný čas žiaka/čky je 6 hodín, z toho 5 hodín priamej výchovno-vzdelávacej činnosti a 1 hodina rozboru) a žiaci ju absolvujú prevažne v mieste bydliska v bežných predškolských a školských zariadeniach. (materská škola, školský klub detí) Zariadenie, v ktorom žiaci budú pedagogickú prax vykonávať, si volia na základe slobodného rozhodnutia a so súhlasom vedenia školy, učiteľa odbornej praxe ako aj zvoleného predškolského alebo školského zariadenia.

V 2. ročníku

- Súvislá pedagogická prax je realizovaná formou náčuvu v školskom klube detí (2 týždne v mesiaci máj/jún)

V 3. ročníku

Pribežná pedagogická prax v materskej škole
- Súvislá pedagogická prax v materskej škole (2 týždne v mesiaci máj/jún)

Vo 4. ročníku

Priebežná pedagogická prax školskom klube detí
- Súvislá pedagogická prax v školskom klube detí (2 týždne v mesiaci december)

Odborná prax - EXTERNÉ ŠTÚDIUM

Odborná pedagogická prax žiakov externého štúdia je organizovaná nasledovne:

1. ročník externého štúdia:

Priebežná pedagogická prax je v rozsahu 90 hodín v materskej škole z toho (6 vyučovacích hodín za jeden deň):

• Náčuvová prax: 48 hodín žiaci pozorujú prácu učiteľa /-ky/ v materskej škole.
  • Výstupová prax: 42 hodín žiaci absolvujú samostatný výstup v materskej škole.

Súvislá odborná prax - v 1. ročníku externého štúdia žiak absolvuje odbornú pedagogickú prax súvisle v rozsahu 15 pracovných dní (6 vyučovacích hodín za jeden deň) v materskej škole v mieste, prípadne blízkosti svojho bydliska. Odborná prax je vykonávaná súvisle a je zameraná na samostatný výstup žiaka.

2. ročník externého štúdia:

Priebežná pedagogická prax je v rozsahu 60 hodín v školskom klube detí (5 vyučovacích hodín za 1 deň):

• Náčuvová prax: 35 hodín žiaci pozorujú prácu vychovávateľa /-ky/ v školskom klube detí.
  • Výstupová prax: 25 hodín žiaci absolvujú samostatný výstup v školskom klube detí.

Súvislá odborná prax - v 2. ročníku externého štúdia žiak absolvuje odbornú prax súvisle v rozsahu 10 pracovných dní (5 vyučovacích hodín za 1 deň) v školskom klubu detí v mieste, prípadne blízkosti svojho bydliska. Odborná prax je vykonávaná súvisle a je zameraná na samostatný výstup žiaka.