Dňa 26. apríla 2024 sa triedy 3. UA a 3. UB zúčastnili na prehliadke tvorivosti detí a pedagógov „BÁBKULIENKA“, ktorá si kladie za cieľ zviditeľniť tvorivé aktivity pedagógov a detí v oblasti tvorivej dramatiky v rámci celého Slovenska. Jednotlivé ukážky boli pozorované a hodnotené odborníkmi v tejto oblasti.
Zhliadli sme 7 vynikajúcich a inšpiratívnych vystúpení detí MŠ a taktiež nesúťažné vystúpenie DDS Kalorik pri ZUŠ D. Kardoša v Bánovciach nad Bebravou.
Naši žiaci ibol zároveň prítomní na rozboroch pani učiteliek a poroty, takisto si pozreli kino pre deti.
Sme vďační, že sme mohli na tejto úžasnej, tvorivej akcii byť prítomní. Obohatilo nás to nielen pre odborné praktické vyučovanie a predmet tvorivej dramatiky, ale mali sme aj možnosť sledovať kreatívnu prácu učiteľov s deťmi, hrové činnosti a takisto skvelú improvizáciu. Veríme, že naša účasť na Bábkulienke v Bánovciach nad Bebravou sa stane tradíciou.
Radi by sme vám predstavili iniciatívu Teplo a svetlo pre Ukrajinu. Ide o zbierku sviečok, vosku, parafínu, nedopálených sviečok, ktoré pomôžu ľuďom postihnutým vojnou na Ukrajine, ktorí nemajú prístup k elektrine a plynu.
Vyzbieraný vosk sa roztaví a vyrobia sa z neho nové sviečky naliate do kovových nádob, na ktorých sa bude dať variť či pri ktorých sa budú môcť deti po tme učiť.🕯️Sviečky začneme zbierať od utorka 23.4. 2024, bude na ne vyhradené miesto na 2 poschodí.
Ďakujeme v mene tých, ktorým naša iniciatíva a zbierka pomôže. 🙏♥️😉
Vážení rodičia, milí uchádzači o štúdium v našej škole!
Dovoľujeme si vám oznámiť, že 1. kolo prijímacej talentovej skúšky v 1. termíne sa uskutoční 29. apríla 2024 (pondelok) a 30. apríla 2024 (utorok).
2. termín bude realizovaný 9. mája 2024 (štvrtok).
Nakoľko termín doručenia prihlášky na talentové skúšky – 20. marec 2024 bol ukončený, prihlásení žiaci prostredníctvom Edupage obdržali potvrdenie o prijatí prihlášky na štúdium pre odbor vzdelávania, v ktorom sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania a v najbližších dňoch im bude doručená pozvánka na príslušný deň a čas jej vykonania.
Teší nás, že pre vaše ďalšie štúdium ste si vybrali SOŠ pedagogickú sv. Andreja-Svorada a Benedikta v Trenčíne.
Na všetkých uchádzačov sa veľmi tešíme.
Vážení rodičia,
pozývame Vás na rodičovské stretnutia, ktoré sa pre všetky triedy uskutočnia dňa 25. apríla 2024 (štvrtok).
V čase od 16.00 hod. do 17.30 hod. bude prebiehať informačná časť (možné individuálne konzultácie s vyučujúcimi).
Tešíme sa na stretnutia s vami.
Cieľom maturitnej skúšky v PČOZ je praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy. Žiaci si žrebujú tému z MLJ, MHU, MTN, MVR, TDA, MRM v dostatočnom časovom predstihu na jej realizáciu, pred vykonaním PČOZ. Pod číslom témy sú konkrétne úlohy. PČOZ prebieha v príslušnej učebni, ktorou je spravidla trieda MŠ alebo ŠKD, pred deťmi z cvičných MŠ a ŠKD.
V dňoch 15. – 18. apríla 2024 sa v našej škole pre žiakov 4. ročníka konala praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky (PČOZ).
Tu je malá ukážka z ich výstupov. 😊
Cieľom maturitnej skúšky v PČOZ u žiakov externého štúdia je obhajoba vlastného projektu, kde sa overuje dosiahnutá úroveň schopností žiakov, praktické zručnosti a kompetencie, používanie a aplikovanie získaných poznatkov pri riešení praktických odborných úloh, samostatná organizácia, realizácia vlastného nápadu, praktické využitie vedomostí pri tvorbe a písaní prípravy v MŠ a ŠKD, zhotovenie a využívanie rôznorodých pomôcok, využívanie vlastného metodického zásobníka, orientácia v odbornej terminológii, v informačných prameňoch a odbornej literatúre, práca so základnými normatívnymi materiálmi. Naše externistky maturitnú komisiu presvedčili o tom, že sa v problematike vedia orientovať a predviedli vynikajúco pripravené obhajoby a prezentácie vlastného - zrealizovaného projektu.
V histórii ľudstva sa odohrali udalosti, na ktoré by človek nemal nikdy zabudnúť. Žiaľ, 20. storočie ich prinieslo niekoľko a medzi tie najtragickejšie patrí vyhladzovanie civilného obyvateľstva počas 2. svetovej vojny v koncentračných táboroch.
Dňa 19. apríla 2024 sa uskutočnila historicko-geografická exkurzia do Osvienčimu - najväčšieho nemeckého vyhladzovacieho tábora v dobe nacizmu, na ktorej sa zúčastnili 2 žiačky I.UA, žiaci 2. ročníka a žiačky III.UB našej školy.
Tento symbol holokaustu bol v roku 1979 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Návšteva tohto pietneho miesta bola pre všetkých silným zážitkom.
Všetci by sme mali poznať krutú históriu a snažiť sa, aby sa nič podobné už nikdy nezopakovalo.
DEŇ ZEME - 22.4. 2024 (pondelok) prebehli triedne kolá Kahoot kvízu na tému DEŇ ZEME🌎. Z každej triedy dvaja najlepší postúpili do finálového kola, ktoré sa uskutočnílo 25.4. 2024 (štvrtok) Súťažiacim sa darilo, preukázali výborné vedomosti a zažili aj veľa zábavných chvíľ. 💞
Bola to jedna z opäť vydarených akcií. Ďakujem Študentskému parlamentu za vynikajúco zorganizovanú aktivitu.
V dňoch 15. – 18. apríla 2024 sa v našej škole pre žiakov 4. ročníka konala praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky (PČOZ).
Počas týchto, pre maturantky náročných dní, ostatní žiaci školy absolvovali viaceré poučné a zážitkové aktivity, ktoré ich obohatili nielen po stránke vedomostnej, ale utužili aj rovesnícke a kamarátske vzťahy v triedach.
Tretiaci absolvovali kariérne poradenstvo, besedu s p. Soňou Zeliskovou, vynikajúcou keramikárkou, ktorá im čo-to porozprávala o živote človeka so zrakovým znevýhodnením. Veľa informácií sa dozvedeli aj od pracovníčok CPPP o fungovaní a poslaní zariadenia a navštívili tiež Galériu M. A. Bazovského v Trenčíne.
Druháci sa vybrali do blízkeho okolia Trenčína a zažili kurz pohybových aktivít. Všetky ročníky spolu slávili Eucharistiu v Kostole Notre Dame, s pánom kaplánom Mgr. Jozefom Kopáčom. Prváci v rámci duchovnej obnovy navštívili Gréckokatolícky kostol, kde boli oboznámení s liturgiou a taktiež tým, že ide o katolícku cirkev byzantského obradu.
Veríme, že spomínané aktivity boli pre žiakov prínosom a načerpané vedomosti a poznatky im pomôžu v budúcom štúdiu.
Tvorivá dramatika je vyučovací predmet, ktorý v našej škole absolvujú žiaci 4. ročníka. Môžeme ho charakterizovať ako učenie priamym prežívaním, získavaním životných skúseností spoločným riešením problémov nielen intelektom, ale aj intuíciou a emóciami. Je to systém hier a cvičení zameraných na komplexný rozvoj osobnosti; tvorivý proces v skupine, v ktorom sa jednotlivec konaním učí rozumieť sebe i druhým a učí sa prostredníctvom zážitku.
Využívanie metód tvorivej dramatiky na vyučovaní má zmysel preto, lebo rozvíjajú osobnosť dieťaťa ako jedinečnú bytosť. Pomáhajú formovať schopnosti a zručností, ktoré sa dajú využívať okrem dramatických činností aj v iných oblastiach ľudskej aktivity.
Nadobudnuté teoretické poznatky na vyučovacích hodinách tvorivej dramatiky žiaci uplatňujú i v praktickej oblasti. V rámci tematického celku Bábkové divadlo dievčatá. 4. UA a 4. UB vyrobili rôzne druhy bábok, ktoré si Vám dovoľujeme predstaviť.
Vážení rodičia, kolegovia a priatelia školy.
Dovoľujeme si uchádzať sa o Vašu priazeň pri rozhodovaní venovať 2% z Vašich daní zo svojej mzdy za rok 2023 pre Rodičovské združenie pri SOŠ pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta v Trenčíne.
Bližšie informácie nájdete v bočnej lište, v jej dolnej časti.
Za Vašu podporu vopred ďakujeme.
Žiačky školy, členky školského parlamentu, Katarína Čierna (2. UA) a Kristína Šagátová (3. UB) sa v dňoch 19.–21. marca 2024 zúčastnili na IV. stretnutí Parlamentu detí a mládeže, pod záštitou komisára pre deti a mládež MUDr. Jozefa Miklošku, ktorý sa tento rok konal v Častej-Papierničke.
Účastníci prediskutovávali problémy a otázky školstva, zaoberali sa šikanou, čo-to si vypočuli o kultúre a zvykoch na Ukrajine, o začlenení ukrajinských detí do inklúzie. Následne svoje návrhy na zlepšenie a posun vecí, prezentovali pred štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, pánom Slavomírom Partilom. Prítomných svojimi vstupmi a príspevkami o simulácii školských dialógov obohatili aj známe osobnosti z oblasti kultúry, pani Katarína Brychtová a pán Roman Pomajbo. Naše dievčatá boli z celkovej atmosféry a organizácie dní veľmi nadšené. Uvítali aj rôzne workschopy a diskusie v skupinách, športové aktivity a kvalitný večerný program. Prínosom bola aj praktická časť, zameraná na rozvoj komunikačných zručností.
V tento deň sI na celom svete pripomíname Deň učiteľov na počesť narodenia Jána Amosa Komenského - učiteľa národov. Tento rok je v tento deň aj Zelený štvrtok💚(štvrtok Svätého týždňa). Symbolicky nám tak prepojil Ježiša ako toho najväčieho učiteľa všetkých čias. Aj v našej škole máme taktiež skvelých učiteľov, z ktorých sa s istotou nejeden z nich stal pre vás, milí žiaci, vaším učiteľom národov a učiteľom vášho srdca🩷.
Zástupcovia školského parlamentu pripravili nástenku s obálkami, do ktorej žiaci mohli vložiť odkazy pre našich učiteľov💌. Slová často potešia viac ako dary...
V mene pedagógov úprimne ďakujeme.
K plhodnotnému prežitiu pôstneho obdobia a prípravy na udalosti Veľkej noci patrí aj modlitba krížovej cesty, ktorá je príležitosťou na spoločné stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia.
Školskú krížovú cestu s našim pánom kaplánom ThLic. Pavlom Trgom, žiakmi, učiteľmi a zamestnancami SOŠ pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta, sme uskutočnili v stredu 27.03. 2024 v Kostole Notre Dame.
Dievčatá a chlapci sa podieľali nielen na nesení kríža, hudobnom sprievode, jednotlivé zastavenia boli rozdelené medzi nich a každý z prítomných mal možnosť pripodobniť sa trpiacemu Kristovi a bližšie si uvedomiť jeho krvavú obetu za nás na kríži.
Slová vďaky si zaslúžia všetci, ktorí sa postarali o dôstojný priebeh tejto modlitby.
Celoslovenská kampaň Deň počatého dieťaťa, ktorú vyhlasuje Fórum života, upriamuje pozornosť na zázrak života a jeho ochranu od počatia a prebieha každoročne v týždni, v ktorom je 25. marec. Nosnou myšlienkou je téma: Práva nenarodených pretavená v motte: Neviditeľný začiatok, viditeľné práva. Symbolom kampane je biela stužka. Jej pripnutím na oblečení, vyjadrujeme pozitívny postoj k životu. Aj my sme sa na vyučovacích hodinách tejto téme venovali a možno aj prostredníctvom takejto osvety, môžeme šíriť úctu ku každému dieťaťu od počatia, ale aj zdvihnúť verejne hlas na ich obranu, šíriť argumenty v prospech ochrany detí a dať možnosť verejne prejaviť postoj za život.
V sobotu 23. marca 2024 našu školu v celoslovenskom kole súťaže v recitácii kresťanskej poézie a prózy "... A slovo bolo u Boha ...", ktorá sa koná v Bratislave, v Spojenej škole Svätej Rodiny, reprezentujú víťazky krajského kola, Kristína Baginová a Natália Kobidová.
Držíme palce, dievčence.🙏❤️
21. marca 2024 sa v Soblahove konalo Dekanátne kolo už 22. ročníka Biblickej olympiády. Spoločnou témou, ktorá sa prelína všetkým knihami je vytrvať vo viere. Knihy na tento rok, z ktorých sa žiaci pripravovali a čerpali, boli Starý zákon: GENEZIS 12 - 36, DANIEL 1 - 6 a 13, ŽALM 27. Z Nového zákona: Evanjelium podľa Jána.
SOŠ pedagogickú sv. Andreja-Svorada a Benedikta, pod vedením p. uč. Mgr. Kubalovej, reprezentovali žiačky Karolína Cibiková (1. UB), Veronika Králová (2. UB) a Soňa Kardorová (1. UB), ktoré obsadili krásne 2. miesto.
Dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.
V dňoch 12. marca - 13. marca 2024 prebieha externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky:
12. marec 2024 (utorok) - slovenský jazyka a literatúra
13. marec 2024 (streda) - anglický jazyk
Myslíme na našich maturantov a prosíme o dary Ducha Svätého, aby túto skúšku zvládli s pokojom a v dôvere, čo najlepšie.
Praktické vyučovanie v Strednej odbornej škole pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta, je realizované formou odbornej praxe. (priebežnej alebo súvislej) Jej cieľom je poskytnúť žiakom možnosť komplexného poznania pedagogickej práce učiteľa v školských a predškolských zariadeniach; a príležitosť uplatnenia jeho vedomostí a zručností pri riešení konkrétnych edukačných situácií pri výučbe i mimo nej. Žiaci sa počas nej učia zvládať úlohy blízke požiadavkám reálneho učiteľského úväzku, vrátane mimovýučbových aktivít. Samostatne, ale za prítomnosti cvičného učiteľa a učiteľa praxe a pod jeho odborným vedením projektujú, realizujú a reflektujú svoje edukačné pôsobenie v triedach, do ktorých sú pridelení. Majú možnosť vidieť výsledky svojej práce a hľadať rôzne iné varianty svojich postupov. Vytvárajú si základy vlastného poňatia výučby. Zverené aktivity cvičného učiteľa plnia v primeranom rozsahu a zúčastňujú sa na ďalších akciách, ktoré sa v škole v čase ich praxe konajú a súvisia s edukačnou činnosťou školy. Žiaci sú v školskom zariadení spravidla v plnom rozsahu, tak ako ich cvičný učiteľ.
Žiaci v procese praxe kultivujú svoje:
- tvoriť krátkodobé projekty výučby,
- pracovať so školským vzdelávacím programom,
- vymedziť cieľ ako nástroj riadenia výučby,
- tvoriť a vyberať adekvátne učebné úlohy,
- vyberať efektívne postupy učenia sa detí v celej skupine i v skupinách malých,
- vhodne organizovať podmienky pre učenie sa detí,
- zabezpečiť výučbu vhodným didaktickým materiálom...
Tie sa prejavujú ako zručnosti v priamom kontakte s deťmi. Učia sa pripraviť a realizovať učebné činnosti, ktoré umožnia deťom sociálny kontakt a vlastné učenie sa, Nadobúdajú zručnosť zvládnuť organizáciu a riadenie individuálnej, skupinovej a frontálnej práce detí. Učia sa ako inštrukciami zapojiť do aktívnej činnosti celú skupinu, dvojice a skupiny detí. Zisťujú. ako čo najčastejšie zaistiť vnútornú motiváciu detí prostredníctvom možností aktívneho učenia sa. Sledujú, ako umožňovať deťom sociálny kontakt pre zámerný nácvik sociálnych zručností, prostredníctvom aktivít tvorivej dramatiky, kooperatívneho učenia, učebných hier. Dozvedajú sa, ako sa riešia konfliktné situácie, nadobúdajú zručnosť ovplyvňovať pozitívnu klímu v triede...
Žiaci sú vedení k postupnému rozvoju reflexívnych spôsobilostí, učia sa v určitých situáciách zhodnotiť samého seba, klásť si otázky na zrekapitulovanie skúmanej situácie a nájsť uspokojivé postupy pre jej riešenie v budúcnosti...