20. 2.2025 našu školu navštívili 2 študenti Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave – Lívia Pavlová a Anton Zelenák, ktorí v minulom roku v júli a v auguste navštívili Ugandu, nie však ako turisti, ale ako dobrovoľníci, venujúci celý svoj prázdninový voľný čas práci v náročných podmienkach africkej nemocnice.
Pôsobili v nemocnici Whisper v ugandskom meste Jinja. A práve tejto inštitúcii bol venovaný výťažok z Ondrejského jarmoku, ktorý sme v novembri 2024 organizovali v našej škole.
V úvode svojho rozprávania nám predstavili Ugandu, juhoafrický vnútrozemský štát, nazývaný perla Afriky. Má 40 miliónov obyvateľov, z toho 50 % predstavujú deti do 14 rokov. Priemerná dĺžka života je 56 rokov. Hlavné mesto je Kampala, úradným jazykom je angličtina a swahilčina. Tento štát bol dlho zmietaný vojnami, čo má vplyv i na menej rozvinuté hospodárstvo.
Uganda sa nachádza v rovníkovej oblasti, podnebie je tropické so striedajúcimi sa obdobiami dažďov a obdobiami sucha. Napriek tomu, že je to vnútrozemský štát, tak má prístup k niekoľkým veľkým vodným plochám, ako je Viktóriino jazero, Albertovo jazero, jazero Kyoga a Edwardovo jazero. Uganda sa rozkladá na plošine s priemernou nadmorskou výškou okolo 900 m.
Pestujú sa tu najmä banány, proso, káva, bavlna, cukrová trstina a čaj. Chov hospodárskych zvierat sa uskutočňuje na savanách v severnej časti krajiny. Na jazerách má význam rybolov. Nerastné suroviny sa ťažia v malom množstve (meď a iné rudy farebných kovov). Veľké zásoby nielen nerastných surovín, ale aj vodnej energie sú však nevyužité.
V hlavnej časti svojej prezentácie naši hostia upriamili pozornosť na nemocnicu Whisper, v ktorej vykonávali svoju dobrovoľnícku zdravotnícku činnosť. Zriadila ju charitatívna organizácia s rovnomenným názvom. Už od roku 2016, kedy nemocnica vznikla, sa jej zakladatelia snažia priniesť pozitívnu energiu na miesta, ktoré sú často útočišťom poslednej nádeje.
Zdravotnícky komplex Whisper tvorí detská nemocnica, pôrodnica, bezplatná záchranná služba a zdravotnícka škola WISE, ktorá pripravuje ošetrovateľov a zdravotníkov podľa medzinárodných štandardov. V čase vzniku bola nemocnica Whisper prvou detskou nemocnicou v Jinje. Od ostatných nemocníc v meste sa líšia nielen radostným prístupom a príjemným vystupovaním k pacientom, ale aj širokou škálou služieb na jednom mieste. Celková starostlivosť je po zaplatení vstupného poplatku (činí 20,- eur) úplne bezplatná na rozdiel od ostatných nemocníc v Ugande, pretože tam zdravotnícky systém funguje tak, že za každého lekára si pacient musí zaplatiť sám, zaistiť si dopravu a kúpiť lieky. Na špecialistov nikto neprispieva, pretože zdravotné poistenie ako u nás nefunguje.
Diagnózy, ktoré v nemocnici Whisper liečia najčastejšie, sú: malária, anémie, popáleniny, častými pacientmi sú podvýživené deti. Detskí pacienti často potrebujú krvnú transfúziu, pretože majú málo červených krviniek buď kvôli malárii, podvýžive alebo sa ňou zmierňuje najmä kosáčiková anémia. S popáleninami sa stretávajú veľmi často. Liečenie najmä infikovaných popálenín je nákladný a často dlhodobý proces. Deti často potrebujú aj plastické operácie. Bez nemocnice Whisper by tieto deti nemohli byť správne liečené.
Veronika Cejpková, zakladateľka nadácie Whisper z Českej republiky sa vyjadrila, že zdravotnícku starostlivosť chcú v Ugande meniť prostredníctvom lásky a radosti.
Samozrejme, nezaobišli by sa bez finančnej pomoci a práce dobrovoľníkov.
Veľmi sa tešíme, že aj naša škola mohla finančnou čiastkou prispieť na kúpu zdravotníckeho materiálu, liekov, kyslíkových fliaš, dojčenskej výživy, plienok a diagnostických prístrojov, ktoré prispejú k uzdraveniu, zlepšeniu zdravotného stavu malých pacientov a v mnohých prípadoch i k záchrane ľudského života.
Našim hosťom – Lívii a Antonovi, ďakujeme za návštevu i za ich príkladnú dobrovoľnícku činnosť a prajeme im veľa zdravia, úspechov v štúdiu a veľa radostných chvíľ pri výkone ich krásneho, ale náročného a zodpovedného povolania.